Ke kryptoměnám se lze v zásadě dostat dvěma odlišnými způsoby. Člověk je může buď nakoupit podobně jako jiné cizí měny ve směnárnách anebo na burze, přičemž jejich dostupnost závisí na jejich hodnotě a rozšířenosti. Takže zatímco s nákupem či prodejem nejznámějších bitcoinů nebudete mít nejmenší problém (dokonce se už začínají objevovat ve specializovaných automatech) u méně známých měn už to tak jednoduché nebude. Druhou možností, jak si získat kryptoměnu je přímo si ji vydělat. V tom případě mluvíme o takzvané těžbě kryptoměn. Zjednodušeně řečeno to funguje tak, že se vybavíte výkonným zařízením, jehož výkon budete poskytovat k ověřování probíhajících obchodních transakcí v kryptoměnách, za což následně získáte odměnu v podobě provize za tuto akci.
Otázka ovšem je, jaké konkrétní těžební zařízení by to mělo být a kolik jste do jeho pořízení ochotni investovat peněz. V zásadě je potřeba počítat s tím, že tato investice rozhodně nebude zanedbatelná, a proto je na místě si předem všechno důkladně rozmyslet a dobře se ujistit o tom, že se vám taková výbava jednoznačně vyplatí. K tomu, abyste uvážili vše potřebné a spočítali si efektivitu takového kroku, vám jistě přijde vhod kalkulačka těžebního výkonu, kterou naleznete na internetu. V zásadě jde o to, kolik vás nákup výkonného zařízení bude stát, jaká je cena elektřiny, jaké další investice jste v tomto směru provedli a jaký je budoucí potenciál zvolené kryptoměny.
Na základě těchto faktorů je vhodné si vybrat kryptoměnu, kterou budete těžit. Zatímco těžba bitcoinu je v současnosti poměrně finančně náročná a neobejdete se bez nákladného asic mineru, tak jako eth miner vám prozatím vystačí takzvaný rig osazený dostatečným počtem grafických karet. Je však nutné si uvědomit, že s tím, jak hodnota etherů na trhu roste, tak spolu s ní rostou i nároky na vybavení, které k těžbě etherea budete potřebovat.