Játra je primárním detoxifikačním orgánem https://www.sport.cz/fotbal/liga-mistru/clanek/118292-slaviste-latka-a-brabec-si-kvuli-zraneni-od-fotbalu-odpocinou.html našeho těla. 24 hodin denně filtruje krev a čistí ji od různých látek, které přijímáme v potravě, kůží i vzduchem. Není tedy nutné kupovat všechny možné drahé detoxifikační preparáty, když se stačí řádně starat o své tělo. Ostropestřec mariánský je nenápadný bodlák, který nám s údržbou jater může napomoci. Svým původem pochází ze středomoří, takže jej nikde na poli neposbíráme. Bohužel ani na zahrádkách se mu u nás příliš nedaří. I kdybychom jej dokázali vypěstovat, zřejmě by bylo mnohem větším oříškem zpracovat jej tak, abychom využili co nejvíce účinných látek. Hlavní účinnou látkou je silymarin. Svou antioxidační funkcí přispívá k normální funkci srdečního svalu, jater a trávení. Proto má rozsáhlé využití i v klinické praxi jako doplněk při rakoviny nebo zánětu jater.
Existuje několik forem, jak užívat ostropestřec. Nejjednodušší a nejstarší je výluh ze semen. Prokázalo se ale, že teplo značně deaktivuje silymarin a není tak účinný. Proto je vhodnější volbou ostropestřec mariánský drcený, jehož semena se používají za studena. Ty je vhodné jíst jen tak (zhruba 1-3 lžičky denně) nebo si je přidávat do jogurtu, pitíček nebo snídaňové kaše.
Další možnou formou je olej lisovaný ze semen ostropestřce. V něm jsou již látky koncentrovanější, proto bohatě stačí užívat jednu lžičku denně. Také lze přidávat do studených jídel, kaše nebo smoothie. Alternativně stačí olej nakapat na krajíček chleba a sníst.
Dalším způsobem, jak svým játrům ulehčit práci je nekonzumovat žádné jídlo tři hodiny před spaním a omezit i příjem tekutin. Někdy se doporučují denní nebo dvoudenní půsty, kdy si játra odpočinou. Pečovat o ně také můžeme sníženou konzumací alkoholu, dodržování pitného režimu (vody, ne sladkých šťáv) a díky pravidelnému pohybu zůstanou játra okysličená.